Adaptacija blogova koji nisu ostvarili rezultate – 3 koraka za sređivanje bloga
Google je opasan igrač, on ne vrednuje kvantitet nego isključivo kvalitet, zato je vrlo moguće da će vam se dogoditi da, iako imate milion blogova na sajtu da oni ne donesu ama baš nijedan klik.
- Gorica
- Ažurirano:
Ovo je uobičajena situacija kada načujete da blogovi rade posao ali da je to sadržaj koji retko ko čita nego samo tako stoji da povuče neke ključne reči, pa onda postavite ogroman broj koji bude ćorak. Ne, ne, važnost bloga je mnogo veća.
Srećom, čak i kad se desi da ste na svom sajtu nakarikali stotinu nekih pisanija na sve moguće teme, postoji jednostavno rešenje koje će mnogo značiti sajtu, ali pre svega će Google da vas ispoštuje maksimalno.
Čitajte dalje i saznajte kako da sredite blogove da od nula klikova donesu nekoliko hiljada za kratko vreme. Ipak, ukoliko niste sigurni da ćete ovo dobro odraditi, potražite usluge copywritera i on će vam pomoći da adaptirate sadržaj kako treba i da bude SEO optimizovan na pravi način.
1. Korak: Pregled stanja sajta i učinka objavljenih blogova
Ništa bez analize, i zato je prvi korak do adaptacije blogova pregled Google Search Console koja će vam dati listu svih blogova i poređati ih prema autoritetu.
Dakle, najpre u filteru odaberite Page, pa ukucajte /clanak, /blog ili kako god ste nazvali tu sekciju (pogledajte u URL-u kad otvorite neki blog na sajtu), i izlistaće vam se svi blogovi koje ste do sad napisali, kao i njihov učinak za poslednjih 7, 28 dana, 3 meseca itd.
Eksportujte listu u novu tabelu da biste mogli da pratite i beležite rezultate, kao i one blogove koje ste adaptirali.
Sad kad imate uvid u učinak i stanje, ostao je intuitivan ali isto analitički deo koji treba obaviti u drugom koraku.
2. Korak: Mikroanaliza pojedinačnog učinka blogova
Sa cele liste prelazimo na pojedinačne blogove. U drugom koraku je važan odabir onih blogova koje ćete adaptirati.
Tu sad možete raditi po volji:
- Ili uzeti blogove sa najviše klikova kako biste poboljšali njihovu poziciju na Google
- Ili uzeti najslabije koji nisu doneli nijedan klik sajtu i potpuno su mrtvi pa želite da ih oživite
Međutim, šta god da izaberete, prvo proverite da li ima dupliranih tema kako ne bi došlo do kanibalizacije, jer gomilanje istih tema za blog može da proizvede mnogo problema na sajtu.
Sve duplirane blogove treba ukloniti ili redirektovati, no, o tome kako se brišu blogovi pravilno ćemo govoriti detaljno u narednom blogu.
Dakle, kad odaberete blog koji ćete adaptirati, idemo na mikroanalizu. URL tog bloga sada postavite kao filter kako biste proverili na koje ključne reči se rangirao. Uradite dodatnu analizu ključnih reči u Semrush-u, pogledajte šta tu još od pretrage može da se doda i kako je to konkurencija uradila.
Fokusna ključna fraza uvek može da se obogati, zato joj dodajte više sekundarnih koje mogu da prošire sadržaj i daju mnogo više odgovora na pitanje iz naslova.
3. Korak: Pisanje boljeg sadržaja bloga
Kada radite analizu ključnih reči za blog, budite strpljivi i razmišljajte kao korisnik. Kucajte sve što biste kao korisnik mogli da pitate u vezi s tom temom i birajte one fraze koje imaju najveću mesečnu tražnju.
Kad napravite content brief za adaptaciju bloga, krećete sa izradom.
Ovo je još jedno mesto gde treba virnuti kod konkurencije jer da biste se pojavili iznad njih u pretrazi, vaš sadržaj bloga mora da bude korisniji i bolji iz ugla Google visočanstva. Zato, prema ključnim frazama sa najvećom pretragom koje vam je ponudio Semrush, polako kreirajte sadržaj.
Osnovne smernice bi bile:
- Dodajte više podnaslova sa pravilnom hijerarhijom (H1-H6)
- Ako je moguće, postavite ključne fraze u podnaslove u prirodnom sledu rečenice
- Formirajte podnaslove da imaju smisla i da se nadovezuju
- Popunjavajte paragrafe kvalitetnim i autentičnim sadržajem, savetima i ličnim zapažanjima, jer uz SEO podnaslove i dobar sadržaj u paragrafima taj blog će ostvariti najbolji rezultat
Zaključak
Jako je značajno da adaptaciju radite redovno i da osvežavate sadržaj na svom sajtu jer Google botovi vrednuju svaku angažovanost na sadržaju ako je kako treba urađena.
Potrudite se da popravite stvari, ne dodajte generisan sadržaj nego pišite autentično, jer, ako Google dođe i ponovo se razočara u blog, mnogo teže će biti da dobijete treću šansu za uspeh.
Probajte adaptaciju jednog bloga na ovaj način i obavezno zabeležite prvobitne rezultate. Nakon mesec dana do tri meseca videćete učinak – ako ste sve kako treba odradili, rezultati bi trebalo da se utrostruče u najmanju ruku.
Ukoliko ipak ne biste da eksperimentišete, SeoSajt ekipa je tu za vas. Pošaljite sajt na analizu i brzo ćemo rešiti sve bespotrebne blogove i okrenuti ih u highlights vašeg sajta.